Wdrożenie G Suite w Raiffeisen bank Romania

 

Zobacz, jak jeden z czołowych banków, dzięki G Suite całkowicie zmienił sposób w jaki funkcjonuje w celu sprostania wymaganiom rynku finansowego i zapewnienia lepszych usług swoim klientom. 

Powody decyzji:

  • polepszenie komunikacji i współpracy wewnątrz firmy 
  • uproszczenie procesów biznesowych. 
  • polepszenie przepływu zadań
  • zapewnienie lepszej jakości usług. 

Użyte produkty:

  • G Suite tools: Google docs, Google sheets, Google drive, Google forms, Google Hangouts, Google Meet, Google Slides and more.

Wyniki: 

  • bardziej wydajna komunikacja i współpraca
  • dużo lepszy przepływ zadań
  • fundamentalna zmiana filozofii firmy 

raiffeisen2_copy1

 

O firmie

 Raiffeisen Bank jest czołowym bankiem na rynku finansowym w Rumunii. Oferuje kompletny wachlarz produktów i usług dla klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw jak również dużych korporacji przez najróżniejsze kanały dystrybucyjne: ponad 350 oddziałów banku w kraju, bankomaty, sieci EPOS, bankowość telefoniczną (Raiffeisen Direct) i internetową (myBanking)

Powody podjęcia decyzji o zmianach

Firma rozpoczęła transformację cyfrową w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby jej klientów. Aby móc im zapewnić lepszą jakość usług Raiffeisen Bank zdecydowała się podjąć działania w celu polepszenia sposobów komunikacji i współpracy wewnątrz firmy. Pierwszym krokiem było przeniesienie wewnętrznej sieci społecznościowej, archiwum dokumentów i poczty elektronicznej do G Suite, jak również ułatwienie dostępności do wewnętrznej sieci dla telefonów komórkowych za pomocą Android for Work.  

Raiffeisen stał się pierwszym bankiem w Rumuni, który działa całkowicie na usługach Google.

Jak wiemy, sytuacja na rynku finansowym zmienia się bardzo gwałtownie przez ostatnie kilka lat. Dzisiaj klienci oczekują od produktów bankowych dużo większej elastyczności a od swych kont bankowych aby była dostępne zawsze i wszędzie. Dawniej trzeba było iść do oddziału aby dokonać wkładu pieniężnego, przelewu lub sprawdzić stan konta. Dzisiaj wystarczy laptop, lub telefon komórkowy. Usługi bankowe są dostępne zawsze i wszędzie.

rajfka case

Carl Rossey, Raiffeisen Bank’s Romania COO mówi:

“Chcieliśmy zbudować strategię cyfrową w taki sposób aby pokazywała kierunek, w którym nasza firma podąża. Wiedzieliśmy, że aby móc lepiej dbać o naszych klientów, musimy najpierw wprowadzić zmiany wewnątrz firmy i polepszyć nasze sposoby pracy." 

 

W roku 2014 firma przedstawiła swoim pracowników wartości, którymi się będzie kierować. Były to "prostota" i "współpraca". Kierownictwo firmy jak również pracownicy czuli głęboką potrzebę dzielenia się wiadomościami i uczenia się od siebie nawzajem oraz prawdziwej współpracy.  G Suite była wybrana jako idealne narzędzie. które miało pomóc skuteczniej współpracować w realnym czasie i ułatwić komunikacje. Wylepszenie wewnętrznych procesów  spowodowało zlepszenie jakości usług, ponieważ pracownicy mają teraz dużo więcej czasu aby mogli się skupić na tym co naprawdę ważne. 

 

G Suite przyniosła niebywałe rezultaty

Współpraca na projektach i dokumentach w realnym czasie, dzielenie się najlepszymi praktykami i bardziej skuteczna komunikacja - to są kluczowe zwycięstwa Raiffesien po implementacji G Suite. Lepszy przepływ zadań miał ogromny wpływ na polepszenie jakości usług. Zadania, które wymagają uczestnictwa kilku różnych działów są teraz rozwiązywane dużo szybciej i skuteczniej.  Ogromny postęp został zaobserwowany w tych zadaniach, które dawniej wymagały uczestnictwa działu IT, takich jak tworzenie wewnętrznych stron internetowych czy przeprowadzanie sondaży. Po transformacji wiele zadań może być wykonywane bezpośrednio przez użytkowników, co uwalnia ręce kolegom z IT aby mogli się skupić na ważniejsze rzeczy. 

Wygodą G Suite jest to, że jest łatwo dostępna z jakiegokolwiek urządzenia mobilnego. Nasi ludzie uwielbiają korzystać z Hangouts! W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze na długie podróże. Hangouts  stał się ulubionym narzędziem naszego działu sprzedaży, gdzie zastąpił wiele spotkań twarzą w twarz. Wykorzystuje go również dział kadrowy jako alternatywę  podczas rozmów z kandydatami na różne stanowiska. Sieć społecznościowa Google+  stała się użytecznym narzędziem komunikacji wewnątrz firmy. Podczas wprowadzania w życie nowych narzędzi, została założona grupa na Google+ nazwana “Simply Coll@borate”  (pol: Po prostu Współpracuj), gdzie pracowników zachęcano aby dzielili się radami i typami dotyczącymi korzystania z narzędzi Google. Grupa ta w krótkim czasie stała się najbardziej wyszukiwanym i najbardziej użytecznym kanałem dla ludzi szukających wskazówek dotyczących nowych narzędzi pracy. 

Transformacja całej firmy była dokonana w ciągu trzech miesięcy. Wszystko to dzięki współpracy z Revolgy - jedynym certyfikowanym partnerem Google w Europie Środkowej. Revolgy mają dużo doświadczenia w transformacji instytucji finansowych i świetne rekomendacje nie tylko od Google, ale również na przykład od Czeskich banków czy światowych operatorów aplikacji finansowych.  

rsz_rawpixel-648564-unsplash

Proces Transformacji

Cała transformacja do G Suite nie była jedynie projektem na poziomie IT. Była to fundamentalna zmiana filozofii i kultury firmy. Wszystko było robione z myślą o pracownikach. Przejście na narzędzia Google  pomogło naszym ludziom dzielić się wiadomościami, współpracować i skuteczniej komunikować. Jednym ze skutków tej transformacji stało się spłaszczenie struktury organizacyjnej banku oraz "demokratyzacja" przepływu informacji.  

Cały proces dzięki doświadczeniu kolegów z Revolgy zabrał zaledwie 3 miesiące. Ich podejście do procesu oparte na metodologii Google opierało się na dwóch głównych obszarach: 

  • Technicznym - dzięki świetnej znajomości wewnętrznych systemów, procesów i współzależności między nimi, cały proces przebiegał niebywale gładko. 

  • “Zmianie podejścia kierownictwa" - ludzie są kluczem do wszystkich sukcesów, dlatego skupiliśmy uwagę na rozwoju umiejętności każdego z naszych pracowników. Ludzie, którzy rozumieją skąd wypływa potrzeba zmiany i co ona oznacza dla nich samych mają tendencję dużo lepiej i szybciej się adaptować w nowej sytuacji. 

“Wierzę, że nasza współpraca na implementacji G Suite była bardzo udana i przyniosła wiele użytku również grupie projektowej Raiffeisen bank. Od pierwszego dnia widzieliśmy jak nowoczesne metody pracy działają w praktyce. Było to dl nas wyzwaniem, ale później ułatwiło nam to przekazanie nowo zdobytych umiejętności reszcie współpracowników.” 

- powiedział Rossey.

 

Ponieważ bankowość podlega bardzo wielu regulacjom, a przeniesienie do Chmury było na tle rynku finansowego bardzo innowacyjną, wręcz pionierską  inicjatywą, najważniejsze było, aby transformacja przebiegała zgodnie z przepisami finansowymi i ochrony danych. 

Zdaliśmy się na ekspertyzę Revolgy i cały proces został rozdzielony na trzy fazy.

Pierwsza faza skupiała się na zagadnieniach związanych z IT i obejmowała głównie pracowników IT. W fazie Early Adopters  20 % pracowników przedstawiających przekrój naszą organizacją wzdłuż i w poprzek włącznie z kierownictwem zaczęło korzystać z nowych narzędzi.  Z nich potem było wyznaczonych ponad 600 Google Guides pokrywających wszystkie działy i wszystkie oddziały banku, którzy stali się przewodnikami dla swoich kolegów i ambasadorami zmiany dla całej firmy. 

Zebrane w tej fazie informacje zwrotne od użytkowników były kluczowe dla następnej fazy - Global Go Live. W dniu Go Live, wszyscy pracownicy przeszli na Google

Pod koniec tej fazy prawie  6,000 pracowników Raiffeisen zaczęło korzysta=c z narzędzi Google. Revolgy -  certyfikowany Google Cloud Premier Partner, dzięki dużemu doświadczeniu w przeprowadzaniu podobnych projektów był nam cały czas oporą

Przykłady użycia:

Po zaledwie miesiącu od Global Go Live, zostały zauważone ciekawe przykłądy wykorzystania nowych technologii. Biuro zarządzania projektami jako pierwsze transformowało całą swoją prace za pomocą narzędzi Google. Tworzą dokumenty w Google Docs i Google Sheets , zapisują je na Google Drive, oraz tworzą raporty miesięczne korzystając z Google Slides.

Przed całkowitym Go Live, dział kadrowy zbierał informacje zwrotne dotyczące szkoleń czy zatrudnienia na zwykłych papierowych formularzach, lub wysyłając e-mail, co nie przynosiło zbyt wiele procent odpowiedzi. Teraz korzystają z Google Forms, co bardzo ułatwia im zbieranie informacji i ich organizacje. Wymieniono również rozmowy wstępne przez telefon za rozmowy prze  Google Hangouts. Możliwość porozmawiania z kandydatem przez video-konferencje bardzo ułatwiło kadrowym zyskanie bardziej wiarygodnego wrażenia o kandydatach. Reprezentanci handlowi coraz częściej wybierają spotkanie przez Hangouts zamiast długich podróży, oszczędzając w ten sposób masę czasu i pieniędzy.  

Chciał(a) byś wiedzieć więcej o tym jak napędzić przedsiębiorstwo za pomocą Chmury?

Zostaw nam kontakt a my odezwiemy się niedługo w sprawie bezpłatnej konsultacji.